در حالی که عروس و داماد، دست در دست روبروی هم ایستاده بودند، مادربزرگم با ناراحتی و ترس رو به ما کرد و گفت : اینا میخوان برقصن؟!

من در حالی که از حرفش خنده ام گرفته بود، گفتم : نه حاج خانم ، بچه ها رو که میشناسی ، رقص چیه !!!

یه آهنگ ملایم منم تو دلم شک افتاد اما با شروع کلامی که از دهان مبارک خواننده در اومد ، خیالم بسی راحت شد:

می خوایم در این انجمن، عقد آریایی داشته باشیم و عروس و داماد بعد از من تکرار کنند ، آقا داماد حاضرید :

_ سوگند یاد میکنم .

داماد : سوگند یاد میکنم .

نگاه عاقل اندر سفیهانه ای به خواننده انداختم . تو دلم فکر کردم ، ببین  داماد (که از فامیلای نزدیک بود) بنده خدا رو به چه کارایی واداشتن .!!!

_ به نام نامی یزدان ، من تو را برگزیدم از میان این همه خوبان .

(حالا منظورش از این همه خوبان چی بود دقیقا .نمیدونم !!!) smiley

داشتم به این فکر میکردم ، 2000 سال پیش کجا عروس و داماد رو میاوردن جلوی جمع که همچین حرفایی رو بزنن . مردان ایرانی اینقدر غیور بودن که عروس رو تو 10 تا پستو قایم میکردن . تا همین 50 سال پیش هم ، عروس و داماد تا روز نامزدی و عقد همدیگه رو نمی دیدن چه برسه به اینکه بخوان همچین افاضاتی بکنن . تو همین افکار بودم که خواننده رسید :

_باز می گویم میان انجمن با تو ، وفادار تو خواهم ماند . در هر لحظه . در هر جا .

در کنار عروس و داماد هم دو تا لیوان آب آلبالو گذاشته بودند . !

و به طرز عجیبی به این موضوع پی بردم که این عقد به اصطلاح آریایی چقدر شبیه ازدواج مسیحی ها می مونه .  (مدیونید اگه زودتر از من همچین فکری کرده باشید.!!) smiley

اما جهت تنویر افکار عرض کنم که :

مثلا خواننده محترم دقیقا نقش حاج آقای کشیش رو بازی میکرد و فضای تالار  هم نقش کلیسا رو داشت اون دو تا لیوان آب آلبالو هم مثلا آب شنگولی بودند که در انتها نوش جان میشوند.!!! محتوای کلام خوانده شده هم بسیار شبیه متونی هست که کشیش در برابر عروس و داماد میخونه  .

البته بماند که طبق تحقیقی که کردم ، همچین عقدی سابقه تاریخی نداره . و بسیاری از عاقدین میگن که این عقد بعد از عقد شرعی و رسمی خونده میشه و کاملا تشریفاتی هست و ما بابتش (به طرز مشکوکی!) هیچ هزینه ای نمی گیریم . و این مُدی هست که فراگیر شده و تب اش فرو میشینه .!

یادمه فامیلمون به فیلمبردار ایراد گرفته بود که چرا مراسم عقد شرعی رو درست و حسابی فیلم نگرفتی و دوربینت رو خاموش کردی ؟  

اونم در جواب گفته بود : اینی هم که گرفتم اشانتیون بود جناب .!

بعد وقتی سر مراسم عقد آریایی شد . از اول تا به آخر رو فیلم برداری کرده بود .!!

شک ندارم شروع این کار با یه برنامه ریزی قبلی بوده که حس ناسیونالیستی افراد رو تحریک میکنه و چون کلامِ تاثیرگذاری هم داره به مذاق افراد خوش میاد .

بسیاری از بدعت ها و عُرف های اشتباه جامعه ما ، به اسم اینکه اولش تشریفاتی هست ، به وجود آمدند . حواسمون جمع باشه .

خدا عاقبتمون رو ختم به خیر کنه ان شاالله .!!!

پیشاپیش یلداتون هم مهدوی .

کشف آمریکا یا اشغال آمریکا، مساله این است...؟!

استغفار، اضطرار، دعا ...

مردم، تابع نیازهای آنی ... !!!

رو ,، ,هم ,داماد ,تو ,عقد ,عروس و ,و داماد ,که از ,تا لیوان ,دو تا

مشخصات

تبلیغات

آخرین ارسال ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

مجله فرهنگی خدایا هیچ عاقل را مبادا بخت بد روزی... سینما پارادیزو مدرس و مشاور انگیزشی معصومه مهرعلی رمان ویژه شرکت بست وب سگ پامرانین احمدرضازارعی studocu وکیل خانواده|وکیل مهاجرت|اقامت کانادا